• Menu
  • Menu
Széchenyi

TOP 12: Najlepsze termy na Węgrzech

Niektóre źródła wody mogą wypływać z wnętrzności ziemi – z głębokości dwóch lub więcej kilometrów. Po drodze nagrzewają się do temperatury np. 60°C i więcej, a także absorbują do wody szereg cennych minerałów i innych pierwiastków, które mogą korzystnie wpłynąć na organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że w miejscu tych cudownych źródeł od wieków budowano uzdrowiska – tzw. łaźnie termalne. Istnieje również staroczeskie określenie na nie, teplice, które z pewnością znacie, ale prawdopodobnie tylko jako nazwę miasta.

Termy to jedne z ulubionych miejsc docelowych pacjentów cierpiących na niezliczone choroby i dolegliwości. Każde źródło ma swoje unikalne właściwości i może pomóc w różnych trudnościach. Najczęściej są to choroby skóry i dróg oddechowych, jednak gama dolegliwości, które można leczyć w różnych kąpielach termalnych jest praktycznie nieograniczona – wystarczy wybrać odpowiedni cel.

Jednak nie trzeba iść do SPA tylko na polecenie lekarza. Są to często bardzo popularne kierunki turystyczne, gdzie ludzie wybierają się na odpoczynek, relaks, regenerację – a także piękne otoczenie, czy to naturalne, czy na przykład architektoniczne.

Dlaczego warto wybrać się do Węgierskiego Spa?

Republika Czeska ma swoje cenne źródła termalne i kilka uzdrowisk o światowym znaczeniu. Karlowe Wary można nazwać imieniem ich wszystkich. Nasi słowaccy sąsiedzi mają jeszcze bogatszą ofertę gorących źródeł (wskazówki dotyczące najlepszych uzdrowisk termalnych na Słowacji znajdziesz tutaj). Jeśli jednak zwiedziłeś już najbliższą okolicę, może czas ruszyć się nieco dalej. Świetne i wartościowe uzdrowiska można znaleźć także na Węgrzech – jest ich całkiem sporo i warto je odwiedzić.

Uzdrowiska są często wymieniane jako jeden z głównych symboli tego kraju, obok wyjątkowej kultury, pikantnej gastronomii, wina i pięknej przyrody. Wreszcie sama stolica posiada ponad sto źródeł termalnych i kilkadziesiąt uzdrowisk, dzięki czemu może poszczycić się statusem miasta uzdrowiskowego. Ale do tego dojdziemy.

Przygotowaliśmy dla Państwa ranking najlepszych łaźni termalnych na Węgrzech. Zatem usiądź wygodnie, przeczytaj i wybierz wybrany przez siebie cel podróży.

Najlepsze termy na Węgrzech, które warto odwiedzić

1. Mosonmagyarovár

📌 Znajduje się w gronie TOP 5 najskuteczniejszych sprężyn w Europie

Zacznijmy od spa, które jest całkiem przydatne dla naszych ludzi. Znajdują się one na północno-zachodnim krańcu kraju, w regionie zachodniego Zadunaju – w mieście Mosonmagyárovár. W języku czeskim miasto Mošon jest czasami skracane. W pobliżu centrum tego 30-tysięcznego miasta znajduje się piękny kompleks uzdrowiskowy otoczony zielenią.

Znajduje się tu źródło termalne z alkaliczną wodą wodorowęglanową i chlorkową z rozpuszczonymi solami. A ta wiosna zalicza się do pięciu najbardziej skutecznych dla zdrowia w Europie! A to już bardzo przyzwoity wynik, biorąc pod uwagę ogromną ilość źródeł leczniczych, którymi dysponuje nasz kontynent.

Co się tu leczy?

Uzdrowisko koncentruje się przede wszystkim na leczeniu i wspomaganiu chorób układu mięśniowo-szkieletowego – niezależnie od tego, czy są to przewlekłe stany zapalne i uszkodzenia, deformacje, czy proste problemy wynikające ze zużycia czy powikłań pourazowych. Jednak woda jest również skuteczna w przypadku problemów z układem oddechowym. Najczęściej stosuje się tu inhalacje. Kuracja pitna może wówczas pomóc w chorobach przewodu pokarmowego.

2. Sarvár

📌 Popularne łaźnie termalne na Węgrzech

Sarvár
Sarvár

Spa i centrum odnowy biologicznej w mieście Sarvár to jedno z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych miejsc. Miasto liczy zaledwie około 14 000 mieszkańców i jest bardzo malowniczym miejscem z historycznym centrum, a także zamkiem lub ogrodem botanicznym i parkiem linowym. Jednak główną atrakcją jest z pewnością sama strefa uzdrowiskowa z parkiem wodnym.

Jest to kierunek poszukiwany głównie przez rodziny z dziećmi. Basen oferuje wiele atrakcji. Dzieci mogą bawić się na sankach i zjeżdżalniach, dorośli mogą popływać lub zrelaksować się w saunie i centrum odnowy biologicznej. No i oczywiście lecznicze zabiegi spa.

Co się tu leczy?

Sarvár ma dwa źródła termalne wypływające z głębokości 1200 i 2000 m – to drugie ma temperaturę 83°C! Woda bogata w sól i minerały wykorzystywana jest do leczenia i rehabilitacji narządu ruchu, ale także przy problemach ginekologicznych, skórnych czy neurologicznych.

3. Györ

📌 Termy w większym mieście

Györ, liczący około 130 000 mieszkańców, jest już dość dużym miastem. Co więcej, z bogatą historią sięgającą Celtów i Cesarstwa Rzymskiego. Historia pozostawiła tu wiele zabytków, które warto odwiedzić. Samo miasto jest wspaniałym przejawem kultury i architektury z mnóstwem atrakcji i możliwości spędzania czasu wolnego. Centrum SPA to z pewnością jedna z największych atrakcji. Znajdziecie tu 9 basenów z temperaturą wody do 38°C.

Co się tu leczy?

Tutejsze wody termalne skutecznie leczą choroby reumatyczne i inne problemy układu mięśniowo-szkieletowego. Leczone są tu także schorzenia dróg oddechowych i układu pokarmowego, a także niektóre problemy ginekologiczne.

4. Bükfürdo

📌 Najlepsze termy dla rodzin z dziećmi

Bükfürdo Spa oferuje mnóstwo zabawy, odpoczynku, relaksu i leczenia w cudownej okolicy pełnej krytych i odkrytych basenów, położonej w zielonym parku. Ośrodek ten oferuje także mnóstwo zabawy dla dzieci w postaci wodnych placów zabaw, zjeżdżalni, fal i innych atrakcji. Jest też świat wellness i saun – no i oczywiście zabiegi SPA.

Co się tu leczy?

Cztery tutejsze źródła są wyjątkowo bogate w minerały – m.in. wapń, fluor i magnez. To predysponuje je przede wszystkim do leczenia różnorodnych problemów związanych z narządem ruchu, stawami i kośćmi. Jednak woda jest również zbawienna przy problemach urologicznych czy ginekologicznych i wspomaga układ krążenia.

5. Budapeszt

📌Jeśli chcesz połączyć pobyt w SPA z poznawaniem się

Budapeszt
Budapeszt

Budapeszt jest zasadniczo zbudowany na sieci głębokich źródeł termalnych. Około 120 z nich gotuje się pod miastem, a następnie wypływa na powierzchnię. To niemal niewiarygodna liczba. Dlatego w mieście znajduje się wiele kompleksów uzdrowiskowych.

Szczególną uwagę zwrócimy na największe uzdrowisko Széchenyi. Oprócz nich są jednak ważne, takie jak Termy Gellerta przypominające katedrę, Łaźnie Rudas z XVI wieku, Łaźnie Lukácsa czy piękne Łaźnie na wyspie Palatinus.

Co się tu leczy?

Wody bogate w magnez, wapń, fluor i siarczany są ponownie idealne do leczenia chorób stawów, kości, kręgosłupa i układu mięśniowego. Leczy się tu także choroby układu krążenia, zaburzenia trawienia czy astmę.

6. Hévíz

📌Jezioro termalne

Hevíz
Hevíz

Jeśli wybierasz się popływać nad Balatonem, prawdopodobnie najsłynniejszym węgierskim kierunkiem turystycznym po Budapeszcie, i pragniesz relaksującego lub leczniczego pobytu, nie wahaj się udać do miasta Hévíz. Można go znaleźć na zachodnim krańcu Balatonu.

Miasto posiada własne, unikalne jezioro termalne Hévízí-tó. Jest to największe tego typu jezioro w Europie. Ma powierzchnię prawie 4,5 hektara i głębokość aż 38 metrów! Nawet zimą woda ma temperaturę do 25°C, a latem o dziesięć stopni więcej.

Co się tu leczy?

Woda jeziora bogata jest w związki siarki, a w uzdrowiskach zbudowanych wokół niego (i na nim) występują bóle pleców, kręgosłupa i szyi, problemy ze stawami, więzadłami i mięśniami, stany pourazowe, pooperacyjne czy kontuzje sportowe są traktowani.

7. Széchenyi

📌 Największe i najważniejsze uzdrowisko w Budapeszcie

Széchenyi
Széchenyi

Wracamy do Budapesztu i tym razem przyjrzymy się z bliska największemu i najważniejszemu tutejszemu uzdrowisku – Széchenyi Spa, które zlokalizowane jest w parku miejskim Városliget wewnątrz neobarokowej kamienicy. Uzdrowiska te należą do najbardziej poszukiwanych atrakcji turystycznych. Trzeba zatem przygotować się na to, że przez większą część roku będzie tu dość duży ruch.

Choć nie jest to najspokojniejsze uzdrowisko, z pewnością warto je odwiedzić. Woda wypływa z głębokości do 1200 metrów i ma temperaturę około 77°C. Natomiast w basenach jest schładzany do bardziej dopuszczalnej temperatury, sięgającej 38°C.

Co się tu leczy?

Wodę bogatą w wapń, magnez, sód i siarczyny leczy się artretyzmem, zapaleniem dróg oddechowych, chorobami nerek, problemami trawiennymi i chorobami związanymi z niedoborem wapnia oraz wieloma innymi dolegliwościami.

8. Pápa

📌 Nowsze i bardziej nowoczesne łaźnie węgierskie

Do nowszych i bardziej nowoczesnych należy uzdrowisko w miejscowości Pápa niedaleko miasta Györ. Przecież korzystanie ze źródeł termalnych nie ma tu żadnej szczególnej tradycji historycznej – w przeciwieństwie do innych miejsc. Odkryto je dopiero w latach 60. Nowoczesny kompleks oferuje łącznie 11 basenów i dwie zjeżdżalnie wodne. Dlatego nadaje się dla całej rodziny.

Co się tu leczy?

W uzdrowisku leczy się problemy pourazowe, reumatyzm, ale także problemy ginekologiczne czy schorzenia układu pokarmowego.

9. Miszkolc Tapolca

📌 Uzdrowisko jaskiniowe

A teraz coś naprawdę wyjątkowego. Na obrzeżach miasta Miszkolc znajdują się niesamowite łaźnie jaskiniowe, które z pewnością można nazwać jednymi z najpiękniejszych i najciekawszych nie tylko na Węgrzech. Spa w jaskini ma 150 metrów długości i jest otoczone basenami, jeziorem oraz pięknymi lasami dębowymi i brzozowymi. W tym pięknym otoczeniu można cieszyć się relaksem i rozrywką.

Co się tu leczy?

Wody są bogate m.in. w jod, brom i wapń. Leczy się tu problemy nerwicowe, choroby serca, ciśnienie krwi, zmęczenie czy trudności w oddychaniu.

10. Zalakaros

📌 Należy do najczęściej odwiedzanych na Węgrzech

Na południowy zachód od Balatonu leży najmniejsze miasto Węgier, Zalakaros. Licząca około 1700 mieszkańców, podczas wizyty można ją łatwo pomylić z większą wioską. Niemniej jednak znajduje się tam ciekawy kompleks uzdrowiskowy i basen, a kompleks ten należy nawet do najczęściej odwiedzanych w kraju.

Co się tu leczy?

Miejscowe źródło termalne zostało odkryte dopiero w 1962 roku, wypływa z głębokości 2 km i jest bogate w chlorki, brom, jod, potas, żelazo i inne pierwiastki. Leczenie koncentruje się tutaj na schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, skórnego i ginekologicznego.

11. Harkány

📌 Idealne spa dla rodzin z dziećmi i miłośników wina

Małe miasteczko Harkány położone jest na najbardziej wysuniętej na południe wyspie Węgier – na obszarze znanym przede wszystkim z produkcji wina. Jednak znajduje się tu także uzdrowisko, które powstało w pierwszej połowie XIX wieku i jest stosunkowo dużym kompleksem z szeregiem basenów i atrakcjami takimi jak zjeżdżalnie wodne. Całość otoczona jest parkowym otoczeniem. Spokojnie może więc przyjechać tu cała rodzina i każdy znajdzie dla siebie rozrywkę.

Co się tu leczy?

Tutejsza woda jest wyjątkowa pod względem stężenia siarki w postaci biologicznie aktywnego siarczku karbonylu – co czyni ją wręcz unikalną na skalę światową. Woda ta jest bardzo skuteczna przy problemach reumatycznych i innych schorzeniach narządu ruchu. Jednak leczy również łuszczycę, problemy ginekologiczne lub choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego.

12. Hajdúszoboszló

📌 Jedno z największych uzdrowisk w Europie Środkowej

Wybierasz się na Wschodnie Węgry? W takim razie nie można ominąć uzdrowiska Hajdúszoboszló, które jest rzeczywiście bardzo malownicze i oferuje kompleks uzdrowiskowy z aquaparkiem, rozległą plażą przypominającą morze i szeregiem innych atrakcji. Łącznie kompleks ma ponad 30 hektarów i jest jednym z największych w Europie Środkowej.

Co się tu leczy?

Pochodzenie tutejszej wody sięga starożytnego morza triasowego, co nadaje jej wyjątkowe właściwości. Jest bogaty w chlorek sodu i amonu, ale także lit i żelazo. Leczą się tu zaburzenia ruchu, problemy ginekologiczne, skórne oraz inne choroby i dolegliwości.