• Menu
  • Menu
Jezioro Nyskie

Najlepsze i najpiękniejsze jeziora w Polsce (nadające się do pływania)

Polska co roku przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza nad Morze Bałtyckie, gdzie można spędzić wakacje nad morzem w przystępnej cenie. Jednak wiele osób jeździ do Polski nie tylko nad morze, ale także nad zbiorniki wodne, których również jest tu aż nadto.

Jednym z najważniejszych regionów jest polski Region Wielkich Jezior Mazurskich, położony na północnym wschodzie kraju. Znajduje się tam prawie 3000 jezior, w tym kilka największych polskich jezior. Obszar ten jest bardzo interesujący dla turystów ze względu na piękną przyrodę i duże obszary wodne, które są idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych i pływania. Jednak Polska ma do zaoferowania również wiele innych pięknych jezior. Można je również znaleźć w pobliżu granicy z Czechami. Gdzie więc warto się wybrać i które jeziora w Polsce, nadające się do pływania, warto odwiedzić? Możesz się o tym przekonać w naszym rankingu.

Znajdziemy tu kilka jezior należących do wspomnianego regionu mazurskiego, ale także jeziora przybrzeżne, jeziora położone blisko granicy z Czechami lub jeziora o innym charakterze. Wiele polskich jezior zachwyca pięknem otaczającej je przyrody. Są to zazwyczaj rozległe lasy mieszane lub sosnowe, lasy łęgowe lub tereny podmokłe, będące schronieniem dla rzadkiego ptactwa wodnego. Raj dla ornitologów. Ponadto polskie jeziora są bardzo popularnym celem podróży dla osób zainteresowanych sportami wodnymi, takimi jak żeglarstwo, kajakarstwo czy pływanie kajakiem.

Najpiękniejsze jeziora w Polsce

1. Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie jest jednym z najpopularniejszych akwenów wodnych w Polsce wśród czeskich turystów, obok wybrzeża Morza Bałtyckiego. I jest ku temu kilka dobrych powodów. To „jezioro”, jak nazywają je Polacy, choć w rzeczywistości jest to zapora wodna, jest po pierwsze duże, a po drugie – leży bardzo blisko granicy z Czechami. A przez blisko mamy na myśli około 8 km w linii prostej. Leży za czeskimi górami Wysoki Jesionik, w pobliżu miasta Nysa. Jest to niezwykle piękne, zabytkowe miasto, liczące 40 tysięcy mieszkańców.

Powierzchnia jeziora wynosi ponad 2 tysiące hektarów, a wodę zatrzymuje tama o długości 2 km i wysokości 20 m. Szerokość jeziora w niektórych miejscach przekracza 3 km, a jego długość przekracza 7 km. Więc miejsca jest tu mnóstwo. Dużą część wybrzeża zajmują plaże. Jednak w niektórych miejscach brzeg ma charakter bardziej podmokły i trudniejszy dostęp. Więcej ładnych plaż znajduje się na północnym wybrzeżu.

Najważniejszą z nich jest chyba Plaża Skorochów, która pod względem charakteru nie odbiega od innych mniejszych plaż nadmorskich. Można wybierać spośród wielu kempingów. W jeziorze żyje dużo ryb i ptactwa wodnego. Miejsce to jest popularne wśród miłośników sportów wodnych, m.in. żeglarstwa – stąd też bywa nazywane „polskimi Karaibami”. Tutaj również możesz cieszyć się stosunkowo bogatym życiem wieczornym.

2. Morskie Oko

Morskie Oko
Morskie Oko

Jezioro Nysa jest duże i leży zupełnie płasko, a Morskie Oko może być w pewnym sensie jego dokładnym przeciwieństwem. Jest to małe jezioro górskie. Jezioro to położone jest w absolutnie zapierającym dech w piersiach miejscu, z wysokimi, skalistymi szczytami wznoszącymi się bezpośrednio nad nim i otaczającymi je gęstymi górskimi lasami. Świetne miejsce na piesze wędrówki górskie i podziwianie przyrody. Wokół całego jeziora biegnie szlak turystyczny wijący się wzdłuż brzegu. W południowo-zachodniej części znajdują się również piękne wodospady. Natomiast obiekty turystyczne zlokalizowane są na północnym krańcu jeziora.

Morskie Oko położone jest w polskich Tatrach, na terenie parku narodowego, niedaleko granicy ze Słowacją. Jest to największe jezioro w Tatrach. Mimo że ma powierzchnię zaledwie około 35 hektarów, miejscami ma głębokość ponad 50 metrów. Jest tu naprawdę pięknie, ale jest jeden haczyk – kąpiel jest tutaj surowo zabroniona. Grozi mu nie tylko wysoka grzywna, ale także międzynarodowa hańba.

3. Jezioro Mamry

Jezioro Mamry jest częścią regionu Wielkich Jezior Mazurskich, który jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Mamry to drugie co do wielkości polskie jezioro. Ma powierzchnię 104 km2 (213 ha) i jest ponad dwukrotnie większe od czeskiego Lipna.

Na jeziorze znajduje się wiele wysp i wysepek. Przepływa przez nią nieustannie duża liczba żaglowców. Miejsce to jest rajem dla miłośników sportów wodnych i wędkarstwa, ale spodoba się także – a raczej zachwyci – miłośników pięknej przyrody. Obszar wokół jeziora porośnięty jest lasami. Znajdują się tam również rezerwaty ptaków i unikalna fauna.

A co z pływaniem? Tutaj również jest to możliwe. Jednak nie spodziewaj się tu rozległych piaszczystych plaż. Podejścia są raczej ukryte wśród wszechobecnej roślinności bagiennej i turzycowej. Jednakże wzdłuż całego wybrzeża znajduje się wiele kempingów, marin i małych plaż. Mamry to naprawdę piękne jezioro o wyjątkowym uroku i otoczeniu. Zachwyci raczej miłośników spokoju i nieskażonej przyrody, niż wielbicieli zatłoczonych kurortów, kempingów i dużych plaż.

4. Największe jezioro w Polsce Śniardwy

Największe jezioro w Polsce Śniardwy
Największe jezioro w Polsce Śniardwy

Jezioro Śniardwy należy do Jezior Mazurskich i jest największym jeziorem w Polsce o powierzchni 114 km2. Nic więc dziwnego, że jest to niezwykle popularny cel podróży. Jezioro przyciąga kajakarzy i kajakarzy, a także oczywiście żeglarzy i wielu innych miłośników sportów wodnych. Miejsce to uwielbiają wędkarze, a także miłośnicy przyrody i ptactwa wodnego. Śniardwy swoim charakterem zasadniczo nie różnią się od jeziora Mamry.

Ponownie, jest on niezwykle rozległy i leży zupełnie płasko. Śniardwy otoczone są głównie pięknymi lasami sosnowymi, a plaże są mniejsze i ukryte, a nie ma większych. Jednakże tutejsza infrastruktura turystyczna jest prawdopodobnie nieco większa niż ta nad „dzikim” jeziorem Mamry.

5. Jezioro Łebsko

Kosa Łeba, Polska
Kosa Łeba, Polska

Czy lubisz oferty 2 w 1? W takim razie Jezioro Łebsko może okazać się tym, które najbardziej Cię zainteresuje z naszej oferty – między innymi z tego powodu, że jest jeziorem przybrzeżnym, nadmorskim. Łebsko dzieli od Morza Bałtyckiego zaledwie ponad 1 km wydm, co jest chyba najbardziej zapierającym dech w piersiach widokiem w całym regionie. Poczujesz się jak na prawdziwej pustyni. W końcu miejsce to nazywane jest „Polską Saharą” i można tam podziwiać wydmy o wysokości 40 metrów.

Czy wiesz, że… Tę formację geomorfologiczną powszechnie nazywa się mierzeją, a w Polsce występuje kilka podobnych obszarów. Do największych zaliczają się Mierzeja Helska, Wiślana i Kurońska.

Łebsko, o powierzchni ponad 7 tysięcy hektarów, jest trzecim co do wielkości polskim jeziorem. Jest częścią parku narodowego, a jego największą atrakcją jest piękno przyrody. Wokół jeziora znajdują się także pola namiotowe – szczególnie we wschodniej części, ale jeśli chcesz po prostu „plażować”, musisz dojechać (lub dojść) nad Bałtyk.

6. Jezioro Ełckie

Jezioro Ełckie
Jezioro Ełckie

Jezioro jest ściśle powiązane z miastem Ełk, które rozciąga się wzdłuż całego jego wschodniego brzegu. Ełk to niezwykle malownicze, zabytkowe miasto, liczące ok. 60 tys. mieszkańców. Skrywa wiele ciekawych zabytków i urokliwych miejsc, a także ma bardzo otwarty, niemal „nadmorski” klimat. Jezioro przedzielone jest słynnym mostem, a mniej więcej w połowie drogi znajduje się wyspa z ruinami zamku.

Na wschodnim wybrzeżu znajduje się kilka podmiejskich plaż, a w mieście jest wiele możliwości zakwaterowania. Plaże są piaszczyste i bardzo ładne. Warto wspomnieć o głównej plaży Miejskiej oraz o plaży Nowej, położonej około 1 km na południe. Jezioro jest opisywane jako wyjątkowo czyste. Oprócz pływania, popularną formą spędzania czasu jest tu żeglarstwo i inne sporty wodne. Jezioro cieszy się również popularnością wśród wędkarzy.

7. Najczystsze jezioro w Polsce Wigry

Najczystsze jezioro w Polsce Wigry
Najczystsze jezioro w Polsce Wigry

To bardzo skaliste, wąskie i długie jezioro jest częścią parku narodowego. Miejscowość położona jest tuż przy granicy z Litwą, a najbliższym miastem są Suwałki, oddalone o 10 km. Powierzchnia akwenu wynosi prawie 2200 hektarów, a więc jest porównywalna wielkością do Jeziora Nyskiego, które już znacie z naszego rankingu. Wigry oferują cudownie czystą wodę i urokliwe otoczenie. Można dosłownie wyczekiwać widoku dzikiej przyrody. Jezioro (i otaczające je stawy) otoczone jest rozległymi, gęstymi lasami. Zwłaszcza na północnym wybrzeżu granica lasu często wykracza poza linię brzegową. Przeważają tutaj lasy sosnowe.

Mimo że jest tu niewiele śladów cywilizacji, tu i ówdzie można natrafić na kempingi i małe, ukryte plaże. Jezioro cieszy się szczególną popularnością wśród jachting i kajakarzy. Oferuje ono również doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Odkrywanie niemal dziewiczego wybrzeża od strony wody to naprawdę zapierające dech w piersiach przeżycie. Jeśli szukasz pięknej przyrody i czystej wody, Wigry mogą być najlepszym wyborem.

8. Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin
Jezioro Niegocin

Niegocin to kolejne jezioro mazurskie, które łącznie należy do najchętniej odwiedzanych w Polsce. Niegocin o powierzchni ok. 2600 ha zalicza się do jezior średniej wielkości (według standardów Polski i Mazur). Jednakże powierzchnia wody jest dość duża. Jezioro ma pochodzenie lodowcowe, powstało w wyniku topnienia moreny. Dlatego też ma bardzo nierówne dno z wieloma zagłębieniami i płyciznami, które można spotkać nawet na środku jeziora. W latach 80. jezioro było bardzo zanieczyszczone, ale późniejsza budowa oczyszczalni ścieków pozwoliła poprawić ten stan. Przyczyną tego była również bardzo bujna roślinność wodna.

Wokół jeziora znajdują się miejscowości turystyczne takie jak Giżycko, Grajwo, Wilkasy i inne. W tych „ośrodkach” znajdziesz doki i nawet plaże. Miejscami są one otwarte, piaszczyste i dość duże – przynajmniej jak na standardy Jezior Mazurskich. Niegocin jest więc jeziorem bardzo przyjaznym dla turystów, a sporty wodne cieszą się tu ogromną popularnością.

9. Jezioro Jamno

Jamno to kolejne jezioro przybrzeżne oddzielone od morza wąskim pasem lądu (mierzycą). Tym razem jednak nie czeka na Ciebie żadna wyjątkowa pustynia. Z drugiej strony, wzdłuż całej długości mierzei rozciągają się ładne plaże morskie. Można też popływać w samym jeziorze, które otoczone jest wieloma kempingami, a także przyjemnymi lasami sosnowymi lub mieszanymi. Mimo że jezioro to nie wyróżnia się tak otoczeniem jak Łebsko, może być doskonałym wyborem na przyjemny wypoczynek nad jeziorem i morzem.

10. Jezioro Drawsko

Jezioro to, charakteryzujące się szmaragdowo-niebieskim kolorem, położone jest w północno-zachodniej Polsce, na terenie obszaru chronionego krajobrazu o tej samej nazwie. Na południu jeziora znajduje się miasteczko Czaplinek, które ma charakter portowy i dysponuje wieloma kempingami oraz innymi obiektami noclegowymi. Drawsko to bardzo dzikie jezioro o ciekawym otoczeniu, które warto poznać. Można to zrobić z jachtu, kajaka, kanadyjki lub innego statku, gdyż jezioro jest atrakcyjnym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych. Jest tu wiele ciekawych i przyjemnych zatok oraz sporo miejsc do pływania, choć nie są to duże plaże.

Interesuje Cię Polska? Następnie przeczytaj moje inne artykuły, takie jak:

Artykuły na temat jezior: